‘Beauty, delight and joy’: 2023 NSW Architecture Awards winners revealed

The New South Wales chapter of the Australian Institute of Architects announced the winners of the NSW Architecture Awards on Friday 23 June.

Australian Institute of Architects NSW Chapter President Adam Haddow said the winning projects were at the pinnacle of Australian design.

“I am incredibly proud of the cultural, economic and societal contribution architects and architecture make to the state of NSW,” Haddow said.

“The awarded projects not only help us make sense of a complex world, but they deliver beauty, delight and joy.”

ARM Architecture’s Sydney Opera House renewal, which reimagined the interior spaces of the concert hall, earned the New South Wales Architecture Medallion for its “symphony of design, innovation and acoustic excellence,” the jury said.

This accomplishment deserves the highest recognition, and we applaud the entire project team for their remarkable performance.”

The Sulman Medal for Public Architecture went to SANAA with Architectus for their addition to the Art Gallery of NSW.

“Rethinking the orthodoxies of the art experience in relation to both enclosure and circulation, Sydney Modern provides a new type of gallery experience that is freer in movement, more connected to the landscape surrounding it, and more diverse in the scale and type of art it can house,” the jury said.

In residential architecture, SAHA’s renovation of Lane Cove House won the Hugh and Eva Buhrich Award for its support of multigenerational living – and the Milo Dunphy Award for its sustainability.

“The project doubles density at low cost, consumes no land, delivers huge social benefits to its intergenerational occupants, and does so with high architectural ambition,” the jury said.

Winners progress to the National Architecture Awards program, which will be announced in October.

NSW Architecture Medallion

Sydney Opera House Concert Hall Renewal – ARM Architecture

Public Architecture

The Sulman Medal for Public Architecture

Art Gallery of NSW, Sydney Modern building – SANAA and Architectus

The Sulman Medal for Public Architecture: Art Gallery of NSW, Sydney Modern building by SANAA and Architectus.

The Sulman Medal for Public Architecture: Art Gallery of NSW, Sydney Modern building by SANAA and Architectus.

Image: Iwan Baan

Awards

Art Gallery of NSW Library and Members Lounge – Tonkin Zulaikha Greer Architects

Bondi Pavilion Restoration and Conservation – Tonkin Zulaikha Greer Architects

St George Sailing Club, Sans Souci – Jon Jacka Architects

Commendations

Phive Community, Cultural and Civic Hub – Designinc Sydney, Lacoste and Stevenson and Manuelle Gautrand Architecture

Residential Architecture – Houses (New)

The Wilkinson Award

19 Waterloo Street – SJB

The Wilkinson Award for Residential Architecture - Houses (New): 19 Waterloo Street by SJB

The Wilkinson Award for Residential Architecture – Houses (New): 19 Waterloo Street by SJB

Image: Anson Smart

Awards

Little Manly House – Chrofi

Mossy Point House – EditionOffice

Commendations

Bronte House – Tribe Studio Architects

Draped House – Triassic

Shiplap House – Chenchow Little

Residential Architecture – Houses (Alterations and Additions)

The Hugh and Eva Buhrich Award

Lane Cove House – SAHA

The Hugh and Eva Buhrich Award for Residential Architecture – Houses (Alterations and Additions): Lane Cove House by SAHA

The Hugh and Eva Buhrich Award for Residential Architecture – Houses (Alterations and Additions): Lane Cove House by SAHA

Image: Saskia Wilson

Awards

Balmain House – SAHA

Commendations

Aija’s Place – Curious Practice

Fisherman’s House – Prineas Studios

House for BEES – Downie North

Trilogy House – Peter Stutchbury Architecture

Residential Architecture – Multiple Housing

The Aaron Bolot Award

Iglu Summer Hill – Bates Smart

The Aaron Bolot Award for Residential Architecture - Multiple Housing: Iglu Summer Hill by Bates Smart.

The Aaron Bolot Award for Residential Architecture – Multiple Housing: Iglu Summer Hill by Bates Smart.

Image: Felix Mooneeram

Awards

Bigge St Liverpool – Turner

The Crossing – Chrofi with de Rome Architects and Dezignteam

Commendations

The Greenland Center – BVN with Woods Bagot

Traces – MHN Design Union

Educational Architecture

The William E Kemp Award

Cranbrook School, Hordern Oval Precinct Redevelopment – Architectus

The William E Kemp Award for Educational Architecture: Cranbrook School - Hordern Oval Precinct Redevelopment by Architectus

The William E Kemp Award for Educational Architecture: Cranbrook School – Hordern Oval Precinct Redevelopment by Architectus

Image: Brett Boardman

Awards

UTS Central – FJMT Studio and DJRD with Lacoste and Stevenson (Original Broadway Podium Design)

Commendation

The Village Preschool – Carter Williamson

Commercial Architecture

The Sir Arthur G Stephenson Award

Poly Center 210 George Street – Grimshaw

The Sir Arthur G Stephenson Award for Commercial Architecture: Poly Center 210 George Street by Grimshaw.

The Sir Arthur G Stephenson Award for Commercial Architecture: Poly Center 210 George Street by Grimshaw.

Image: Peter Bennetts

Awards

Easy Street Commercial – DFJ Architects

Quay Quarter Tower – 3XN with executive architect BVN

Sub Station No. 164 – FJMT Studio

Yirranma Place – SJB

Commendations

Locomotive Workshop – Sissons Architects with Buchan and Mirvac Design

Brewery Modus Operandi – Prevalent

Interior Architecture

The John Verge Award

Sydney Opera House Concert Hall Renewal – ARM Architecture

The John Verge Award for Interior Architecture: Sydney Opera House Concert Hall Renewal by ARM Architecture.

The John Verge Award for Interior Architecture: Sydney Opera House Concert Hall Renewal by ARM Architecture.

Image: Chris Bennett

Awards

70 George Street, Cox Sydney Studio – Cox Architecture

Amara – Smart Design Studio

Apartment for an Older Man – Plus Minus Design with Lymesmith

Art Gallery of NSW, Sydney Modern building, Gallery Shop – Akin Atelier

Commendations

Art Gallery of NSW Library and Members Lounge – Tonkin Zulaikha Greer Architects

Corrs Chambers Westgarth – Bates Smart

Yirranma Place – SJB

Heritage Architecture

The Greenway Award

Sydney Opera House Concert Hall Renewal – ARM Architecture

The Greenway Award for Heritage: Sydney Opera House Concert Hall Renewal by ARM Architecture.

The Greenway Award for Heritage: Sydney Opera House Concert Hall Renewal by ARM Architecture.

Image: Anna Kucera

Awards – Creative Adaptation

Bondi Pavilion Restoration and Conservation – Tonkin Zulaikha Greer Architects

The Estate – Luke Moloney Architecture

The Imperial at Clifton – Welsh and Major

Sub Station No. 164 – FJMT Studio

Commendation – Creative Adaptation

Locomotive Workshop – Sissons Architects, Buchan and Mirvac Design

Award – Conservation

St Savior’s Cathedral – Michael Fox Architects

Commendation – Conservation

Millers Point Townhouses – Design 5 Architects

Commendation

80 Albion – Squillace Architects

Small Project Architecture

The Robert Woodward Award

Mona Vale Beach Amenities and Lifeguard Facility – Warren and Mahoney

The Robert Woodward Award for Small Project Architecture: Mona Vale Beach Amenities and Lifeguard Facility by Warren and Mahoney

The Robert Woodward Award for Small Project Architecture: Mona Vale Beach Amenities and Lifeguard Facility by Warren and Mahoney

Image: Sean Fennessy

Awards

Day01. Gallery – Ian Moore Architects

Dimensions X / Farm Stay – Peter Stutchbury Architecture

Commendation

Stealth Pavilion – Plus Minus Design

Urban Design

Commendations

City of Sydney Street Furniture – Grimshaw and City of Sydney

Opera Residences – Tzannes

Sustainable Architecture

The Milo Dunphy Award

Lane Cove House – SAHA

The Milo Dunphy Award for Sustainable Architecture: Lane Cove House by SAHA.

The Milo Dunphy Award for Sustainable Architecture: Lane Cove House by SAHA.

Image: Saskia Wilson

Awards

Bay Pavilions Arts and Aquatics – NBRS with Donovan Payne Architects

Re-Generation House – Alexander Symes Architect with Second Edition and Jane Theau

Commendation

Phive Community, Cultural and Civic Hub – Designinc Sydney, Lacoste and Stevenson and Manuelle Gautrand Architecture

EmAGN Project Award

Lane Cove House – SAHA

Colorbond Award for Steel Architecture

Awards

Warren Integrated Studies Hub – Mayoh Architects

Colorbond Award for Steel in Architecture: Warren Integrated Studies Hub - Mayoh Architects

Colorbond Award for Steel in Architecture: Warren Integrated Studies Hub – Mayoh Architects

Image: Ryan McCarthy

Commendation

PCYC Wagga Wagga – A.J.C

Enduring Architecture Award

Olympic Park Station – Hassell, Ken Maher, Rodney Uren, Geoff Crowe, Robin McInnes, William Smart, Andrew Cortese, John Woodman, Mano Ponnambalam, Vanessa Yee, Adrian Gotlieb, Michelle McSharry, Chris Thomas and Ross de la Motte

Chapter Prizes

Premier’s Prize

Bigge St Liverpool – Turner

Lord Mayor’s Prize

Quay Quarter Tower – 3XN with executive architect BVN

Blackett Prize

Goulburn Performing Arts Center – Brewster Hjorth Architects

Emerging Architecture Prize

Ben Peake – Carter Williamson